Slezkoostravský hrad

Modely hradů a historických lodí

V podzemí hradní pevnosti můžete navštívit unikátní expozici Modely hradů a historických lodí. Výstava je určena nejen pro širokou občanskou veřejnost a obdivovatele ruční řemeslné práce, ale také pro všechny kutily, zájmové kroužky, základní školy, školy technického, dřevařského či uměleckého zaměření.

Autorem modelů hradů je amatérský modelář a bývalý voják z povolání pan Jan Kroupa z Nového Jičína. Je autorem více než 40 dřevěných modelů českých a světových hradů, zámků a katedrál. Svému velmi osobitému a časově náročnému koníčku se věnuje více než třicet let.

Ti, kteří byli první je název expozice modelů historických lodí, kterou v současné době tvoří soubor 22 modelů. Vystavené exponáty jsou unikáty a jsou výsledkem tvořivé a trpělivé ruční práce zpracovatele projektu v období sedmi let, tvůrce celé myšlenky Zdeňka Kandera. Pracnost zhotovení jednotlivých exponátu je různá podle složitosti a velikosti modelu od 200 do 800 hod. Soubor modelů lodí vhodně doplňuje maketa lodi Titanik a lodi Vikingů.

Výstavu modelů tematicky doplňují akvária s různými druhy sladkovodních ryb, které připomínají historickou skutečnost, že Slezskoostravský hrad leží v těsné blízkosti soutoku řek Lučiny a Ostravice.

Expozici lze navštívit po zakoupení vstupenky na Slezskoostravký hrad.


model historické lodimodel historické lodiakváriumakváriummodel hradumodel hradu

Slezskoostravský hrad

V průvodcích, v encyklopediích, mapách a snad aspoň v paměti některých lidí mám jméno: Slezskoostravský hrad. Ale přijde mi, že nijak zvlášť vážně brán nejsem. Jako by snad Ostrava ani neměla minulost, jako by snad vlastně vznikla až s uhlím a železem...

 

SEZÓNA 2019 NA SLEZSKOOSTRAVSKÉM HRADU V NOVÉM  

 

  • Stálá expozice "Výstava modelů hradů a historických lodí"
  • Od 1. 5. komentované prohlídky hradu každou sobotu, neděli a ve státní svátky 
  • Od 28.6. Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty 

 

Sledujte nás a dozvíte se více!

Slezskoostravský hrad Černá louka Ostravainfo