Slezkoostravský hrad

Vladimír Rimbala - Příběh života

Průřez tvorbou ilustrátora Vladimíra Rimbaly

  • 02. března - 28. dubna 2024

Vernisáž proběhne 1. 3. v 17 hodin v hradní věži, přitomen na ní bude i sám Vladimír Rimbala.

Vladimír Rimbala se narodil 26. 11. 1978 v Levoči. Mládí prožil ve vesnici Markušovce ve východním Slovensku. Po ukončení Střední zemědělské školy a povinné vojenské služby se rozhodl cestovat. Žil a pracoval na mnoha místech v Čechách, na Slovensku a na severu Norska.

Momentálně žije a tvoří ve vesnici Jedlí na severu Moravy. Po celou dobu ho provází zájem o přírodu, paleontologii, histórii a umění. Náměty čerpá ze svých cest, procházek a sobě vlastnímu vnímání světa kolem.

Velkou inspirací k počáteční tvorbě bylo seznámení se s dílem malíře Zdeňka Buriana a filmy Karla Zemana.

Po dobu života stráveného na severu Norska procestoval Filipíny, Novou Kaledonii, Ekvádor, Chile a Argentinu, Rusko, Réunion, Pobaltské země a Švédsko. Příroda a lidé, které v těchto zemích potkal, se otiskla do způsobu jeho tvorby.

To vše vedlo k vytvoření unikátního stylu perokresby, kolorované perokresby a olejomalby. Vystavoval na několika místech na Slovensku, v Čechách, Norsku a Švédsku. Spolupracoval s paleontology na rekonstrukcích pravěkých zvířat, ilustroval přes 20 knih např. Kurupira zlověstné tajemství (Motto 2005), Smrt ve sloní trávě (Motto 2008), Pravěcí vládci Evropy (Kazda 2020) či Návštěva u Velkého kanibala (Pavel Mervart 2020) a kolem 30 článků v různých odborných časopisech.

Vstupné:

V rámci běžného vstupného na hrad.


Kontakty:

Koordinátorka výstav

Mgr. Krista Balcar
T: +420 724 166 928
E: krista.balcar@slezskoostravskyhrad.cz

Vladimír Rimbala
Černá louka Vyhlídková věž nové radnice Ostrava
Ostravainfo Visitostrava Ostravacard Loděnice Ostrava

© 2019 - 2024 Černá louka s.r.o. | Zásady ochrany osobních údajů