Slezkoostravský hrad

České korunovační klenoty na dosah

Výstava mistrovských replik

Na Slezskoostravském hradě je od 3. února k vidění putovní výstava České korunovační klenoty na dosah. Vystaveny jsou mistrovské repliky českých korunovačních klenotů, které jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně nejcennějším a nejznámějším českým pokladem.

O Českých korunovačních klenotech se v ČR učí každý obyvatel a říká se, že každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život i spatřit. Originál exponátů je však vystavován pouze jednou za cca 5 let a exponáty je možné spatřit jen na malý okamžik.

Proto vznikla jedinečná putovní výstava "České korunovační klenoty na dosah", která návštěvníkům umožní tento unikátní poklad do detailu poznat bez jakéhokoli rušení a prohlédnout si jejich mistrovské repliky.

Autorem znamenitých replik je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků - Jiří Urban. Realizoval například šperky pro anglickou královnu Alžbetu II. Na výrobě se podíleli také manželé Blanka a Matúš Cepkovi.

Na výstavě budou návštěvníkům také přiblíženy Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími a to formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie nebo příklady husitských zbraní. 

V případě, že se chystáte na výstavu korunovačních klenotů se školní skupinou, zkuste se obrátit na edukátora Lukáše Czopika se žádostí o krátkou komentovanou prohlídku, nebo využijte speciální pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ a SŠ, který byl vytvořen na základě této výstavy.

V době konání těchto kulturních akcí je výstava uzavřena!

 • 4. 2. Masopust na hradě
 • 9. 3. Pekelný hrad
 • 23. 3. Velikonoce na hradě
 • 20. 4. Erasmus Student Network
 • 27. 4. Čarodějnice na hradě
 • 17. 5. Majáles
 • 25. 5. Den Slezské

VÝSTAVA V KVĚTNU

 • 1. května od 9 do 11.30 se bude v prostoru před hradem konat Sraz veteránů, historických vozidel, včetně doprovodného programu. Hrad bude přístupný od 9 do 18 hodin, platit bude speciální vstupné 20 Kč (prostor nádvoří, věže, sklepení a paláce).
  Výstava České korunovační klenoty na dosah bude otevřena a platit bude jednotné vstupné 180 Kč (rodinné 600 Kč). 
 • Komentované prohlídky výstavy se v květnu budou konat: 1., 4. a 5., 8., 11. a 12., 18. a 19. a 26. května v časech 10.30, 11.30, 13.30, 14.30 a 15.30 - sraz s průvodcem je u baru v galerii.
 • Výstava bude uzavřena ve dnech 17. května (z důvodu konání Majálesu) a 25. května (z důvodu konání Dne Slezské).

Vstupné:

doporučujeme využít ONLINE prodej vstupenek na výstavu
možné zakoupit však také na místě

dospělí 240 Kč
děti 6-15 let 180 Kč
studenti 16-26 let 180 Kč
senioři od 63 let 180 Kč
TP, ZTP, ZTP/P 180 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + až 3 děti) 600 Kč
fotografování na výstavě 20 Kč
skupinové vstupné (od 15 osob) - platí pro seniory, děti 6-15 let, studenty 16-26 let a držitele průkazu TP, ZTP, ZTP/P 130 Kč
děti do 5 let včetně, doprovod ZTP/P, učitelský (max.2) zdarma

 

Vstupné za výstavu České korunovační klenoty zahrnuje také vstup do dalších hradních prostor (palác, sklepení, terasy, věž).

Výstava bohužel není bezbariérová.


Kontakty:

Specialista - výstavy a edukace
Mgr. Lukáš Czopik
lukas.czopik@slezskoostravskyhrad.cz

 

České korunovační klenoty na dosahČeské korunovační klenoty na dosah
Černá louka Vyhlídková věž nové radnice Ostrava
Ostravainfo Visitostrava Ostravacard Loděnice Ostrava

© 2019 - 2024 Černá louka s.r.o. | Zásady ochrany osobních údajů