Slezkoostravský hrad

Výstava velikonočních pohlednic

Do 24. dubna máte možnost vidět v hradní galerii výstavu velikonočních pohlednic

  • 28. března - 24. dubna 2022

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jsou také obdobím lidových tradic a oslavou jara. Často se na Velikonoce schází rodiny a nebo si veselé Velikonoce přejí alespoň prostřednictvím pohlednic. Tato tradice funguje již 140 let, ač v dnešní moderní době, plné sociálních sítí, možná pomalu skomírá. 

Výstava pohlednic v hradní galerii

Výstava zaměřená na velikonoční pohlednice je k vidění v galerii Slezskoostravského hradu do 24. dubna. Je součástí vstupného na hrad. Velikonoční přání navázalo na starý zvyk děkování za dary Zeleného čtvrtka, které si mezi sebou příbuzní a přátelé vyměňovali a k nimž přikládali ozdobné kartičky a pozdravy. Velikonoční pohlednice jsou velmi pestré, plné křesťanské i pohanské symboliky.

Pohlednice z dob první republiky i z období socialismu

Za zlatou éru pohlednic jsou považována 90. léta 19. století a první dekáda století 20. Tématika těchto pohlednic byla velmi nápaditá. V obodbí první republiky se do pohlednic dostává vyobrazení architektury a mění se také styl tisku. Po roce 1948 se z pohlednic vytratila vlivem režimu křesťanská tématika, kterou nahradily fotografie mláďat nebo jarní přírody. V 60. letech 20. století začaly být populární malby Josefa Lady nebo Heleny Zmatlíkové. 

Na výstavě se také dozvíte, jak symboliku velikonočních pohlednic číst. 

Vstupné:

Výstava je součástí vstupného na hrad.

Platný ceník najdete zde.


Kontakty:

Kurátorka expozice Krista Balcar
+420 724 166 928
krista.balcar@slezskoostravskyhrad.cz


Ke stažení:

vystava.pdf (7.79 MB)

Černá louka Vyhlídková věž nové radnice Ostrava
Ostravainfo Visitostrava Ostravacard Byty Ostrava !!! Loděnice Ostrava

© 2019 - 2023 Černá louka s.r.o. | Zásady ochrany osobních údajů